Madalyonlar tek yüzlü olmaz!

Madalyonlar tek yüzlü olmaz!

Ali Erdoğan

Bu sabah kompütürümü açtığımda, seyid.bektas11@gmail.com adresinden bir e-mail gelmişti. PKK’lılara silah bırakın evinize gelin çağrısı yapılıyordu. Çağrıda: Müslüman T.Erdoğan Başbakanımız var. Müslüman Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül var. Camilerimiz açık, namaz  kılmanıza karışan yok. Ezanımız okunuyor. Her şey güzel, daha ne istiyorsunuz? Mealinde bir çağrı vardı.

Çağrının altında Adıyaman’ın Menzil köyünde oturan Nakşibendi Şeyhi Abdülbaki Şeyh’in imzası vardı. Metnin üst kısmında ise Şeyhin renklı fotoğrafı vardı.

Ülkemiz, çok dilli, çok kültürlü ve farklı inanışların olmasına karşın, Müslüman kitlenin çoğunlukta olduğu bir gerçek. Her kesimin inanışına saygı göstermek bir insanlık görevi olduğu bilinen bir olgu.

88 yıllık cumhuriyet tarihimizde böyle fetva içerikli ve tek yanlı dini bir çağrı yapılmadı bugüne dek. Herkesin görüşlerine saygılı olmakla birlikte Laik, Sosyal bir hukuk devleti olduğumuzu her paltformda deklare eden yöneticilerimiz neler der bilemem…

Bir hukuk devletinde, herkesin görüşlerini sözlü ve yazılı olarak dile getirmeleri, günümüzde bir yurtaşlık hakkıdır. Ne acıdır ki, yüze yakın gazeteci ve yazar görüşlerinden dolayı cezaevlerinde kimi de hükümlü olmaları, hukukun nerasinde yeri vardır? Benim için demokrasi, hukuk olacak, ama senin için olmayacak. Konuşanı bazı kılıflara sararak içeri alınacak. Bu bir çifte standart olmuyor mu?

1970 yılından bu yana adı geçen Menzil köyünü bilirim. Gerger Adıyaman’ın bir ilçesi, orda halen devlet hastahanesi yok. Ama bu Menzil köyünde Sağlık merkezi var. Her zaman doktoru, hemşiresi mevcut. 4-5 yıl o yörede çalışmıştım. Her gün 15-20 araba dolusu vatandaş Şeyh’i ziyarete giderdi. Cuma günleri araba sayısı 30-40’ı bulurdu. Çoğuda mersedes plakalı arabalardı. Yurt içi ve yurt dışında milyonlara varan mürüdleri olan bir Şeyh. Yörede sayılır sevilir. Her dediği anında yerine getirilirdi.
Bugüne dek ülkemizde iktidara gelen yöneticiler, Demireller, Merhum Özallar, Erbakanlar, Yılmazlar… iktidara gelirlerken Nakşibendi Şeyh’ın yardımını almışlardır.

Ülkemiz, 25-30 yıldır bir kan gölünde debeleniyor. 4 bin yerleşim yeri haritadan silinmiş. 80-90 bine varan bu ülkenin evladı öldürülmüş, asker-sivil. 3-4 milyon insan baba ocağından sürülmüş. Halen hergün onlarca insan öldürülüyor (asker-sivil). Aileler parçalanmış. Kürdüstan bölgesinde işkence görmeyen kişi yok. Her ailede biri cezaevinde, biri öldürülmüş ve ya dağda. Anneler yetimlerini doyurmak için her türlü yolu deniyorlar…  Böyle bir coğrafyada yaşayan, kendini “din uleması” olarak toplumuna kabul ettirmiş birine düşecek görev: Tek taraflı çağrı olmamalıydı. Madalyonlar daima iki yüzlüdür. Hükümete de çağrıda bulunmalıydı: Askerini kışlaya, polisini karakola çek. Koruculuğu kaldır. Yaraların sarılması için genel bir af çıkar. Kürtlerde bu ülkenin öz evladıdır. Onlara anayasal güvence verin. Ana dillerini okullarda öğrensinler. Ülkedeki dini inançlara sayğılı olun ve yasal güvence verin demesi gerekirdi. O zaman sayğınlığı daha artmaz mıydı?

Seçim sürecinde bu çağrının yorumu bizce şöyle: Ey Müslüman kardeşlerim, önünüze seçim sandığı gelecek, oyunuzu AKP’ye verin. Çünkü Sayın Başbakan Erdoğan Müslümandır. Bakın Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’de Müslümandır.Oyunuzu Müslüman Erdoğan’ın partisine verin diyorlar.

Sağ duyulu halkımız kime oy vereceğini iyi bilir. Kan dökmeye devam etsinler, ocaklar sönsün, anneler ağlasın, her gün yetim çocuklar çoğalsın diyorlarsa mevcut sisteme oy versinler. Yok , bir barış ortamı oluşsun. Ülkede akan kanlar dursun, demokratik bir anayasanın oluşması için meclise tüm halklardan yana olan insanlar girsin diyorlarsa Emek, Özgürlük Blokun bağımsız adaylarına oy verirler….

Son pişmanlık fayda etmez…

elbistanliali@fsmail.net

18 Mayıs 2011